Zvracení související se sondami

Bohužel, až 50% sondovaných děti (přes naso i gastro sondu) na sondě silně zvrací, a to i mnohokrát denně. Se sondováním celkově souvisí celá řada vedlejších efektů, která je zdravotně nebezpečná a náročná.

V českém jazyce neexistuje článek, který by popisoval JAK sondovat s minimalizací právě zvracení, které opravdu silně a zásadně zasahuje do psychické i fyzicé pohody celé rodiny. Při dodržovaním následujících pravidel je možné, alespoň částečně určitým potížím souvisejícím se zvracením předejít.

PRAVIDLA SONDOVÁNÍ

  1. ZÁLEŽÍ na tom, kolik kalorií sondovací dávka (obvykle 20ml při užívání NG sondy) má. Čím více kalorií, tím větší pravděpodobnost nižší tolerance většího množství. Pokud např. sondujete Infatrini/Fortini, dávejte menší množství. Začněte u jedná dávky, v případně tolerance postupně navyšujte.
  2. Sondování způsobuje reflux, který se objevuje postupně. Pokud budete dávat veliké dávky (jak v nemocnicích dává personál), díte nemusí zvracet hned, nicméně po pár dnech se reflux objeví a dítě začně pravěpodobně zvracet. Reflux hned neutichne ani když dávku snížite a uklidní se až po pár dnech.
  3. Sondování trvá skoro celý den a část noci. Je iluzorní a nereálná představa očekávat, že sondování trvá stejně dlouho jako orální konzumace. Netrvá. Sonduje se po dávkách téměř každou hodinu.
  4. Zvracení jen prohlubuje orofaciální a sensorickou sensitivitu. Je více než chtěné, aby se MINIMALIZOVALO. Pohyby, ležení na bříšku, skákání, … zvracení podporuje.
  5. Sondujte přípravky pro sondování určené, jako Fortini, jako Infatrini. Mějte ale na paměti, že tyto přípravky úplně nenahrazují tekutiny.
  6. Nenechávejte v sondě nasondované jídlo, propláchněte ji 3-5ml vody.
  7. Sondu neupevňujte pod nosem na mašličku (jak se zde dělá), ale na straně (viz.ilustrační foto miminka). Není prokázáno, že by uchycení pod nosem drželo lépe a déle. Naopak dále prohlubuje orofaciální sensitivu a dítěti znemožňuje normálně uživat ret.
  8. I se sondováním dodržujte (pokud je to s celkovým stavem dítěte možné) pravidla stolování. Je důležité, aby si dítě spojilo pocit jídla v ústech/na ústech s hladem a následným pocitem plného bříška.
  9. Sondování může zapříčinit závislost na sondě. V případě, že zdravotní důvody pro zavedení sondy pominuly, snažte se sondy zbavit.
  10. Pozorujte své dítě. Pokud moc zvrací, zmenšete dávky a dávkujte postupně. My například sondovali každých 20 minut s maximální přestávkou jedné hodiny (v noci s větší). Více syn netoleroval.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.