Nasogastrická sonda (NG sonda)

NG sonda je laicky řečeno hadička vedoucí přes nos do žaludku, kdy se stříkačkou (většinou 20ml) pouští speciální strava, ze které pak dotyčný žije. Buď plně, nebo částečně nahrazuje klasické orální krmení.

Zavádění většinou dělá ošetřující člověk, tedy rodič, který je ODBORNĚ vyškolen k její aplikaci. Proces je velice stresující pro obě strany (dítě i rodiče), kdy může dojít k poradění vnitřích částí, kudy sonda prochází (dítě krvácí, může se dusit).

Ideální je neměnit sondu každý den, právě kvůli náročnosti zavádění, ale v horizontu dvou týdnů. Ne všechny sondy jsou ale vhodné k dělšímu působení v lidském těle, proto se vždy přesvěčte, že typ sondy který máte je opravdy ten správný. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je sonda vyrobena a v případě, že necháte nevhodnou sondu zavedenou déle riskujete závažnou infekci!!

Existují sondy, které lze nechat i měsíc či více v těle, nicméně déle zavedená sonda může znamenat množení bakterií, což může také způsobovat nebezpečnou infekci, proto je důležité volit kompromis mezi častým neměněním sondy a bezpečnou (relativně) dobou pro nechání sondy v těle (což je z zmíněných 14 dní).

Obvykle se uvádí, že nasogastrická sonda nesmí být celkově zavedena déle než 8 týdnů (nemám na mysli jednu konkrétní sondu, ale nástroj jako takový). Tento údaj není zcela pravdivý a neměl by být směrodatný. Více by se mělo hledět na celkový stav dítěte, toleranci sondy, zároveň předpoklad ukončení užívání sondy (např. pokud vím, že dítě má dlouhodobý problém, který se nejspíš nevyřeší v otázce pár měsíců, je lepší zavést gastro sondu, nicméně pokud existuje reálný předpoklad, že se dítě sondy zbaví dříve jak za pár let, je nasogastrická sonda obecně lepší varianta – aneb operace jako taková je vždy poslední řešení). 

Video o zandavání NG sondy je k vidění zde (pozn. video ukazuje zandavání dospelému člověku, pro dítě je způsob poněkud odlišnější).https://www.youtube.com/watch?v=WZvIw0SnYrE

Nasogastrická sonda může způsobovat (velice často způsobuje) zvracení – nosem i pusou zároveň, dítě se může dusit v jeho důsledku. Tento jev je velice častý (až 50% rodin jej zaznamenává), náročný a traumatický pro dítě a rodiče. Některé děti zvrací až 30x za den.

Dlouhodobé užívání sondy může způsobovat tzv. Tube dependency, tedy Závisost na sondě. Dítě přestane jevit zájem o jídlo, pití, krmení. Zvykne si žít se sondou a začne ji vnímat jako součást sebe. Jedná se o psychický problém, který se sám nevyřeší a potřebuje odbornou pomoc. Více zde.

Sondování by mělo být až poslědním možným řešením problému s příjmem potravy. Má velmi mnoho vedlejších účinků, které zásadně omezují, limutují a znepříjemňují život jak dítěti, tak rodině. Zasažená rodina je často upoutaná na život doma, kdy se neustále krmí, dítě zvrací, uklízí se, a tak dokola.

Mnozí lékaři o negativech souvisejících s dlouhodobým sondováním nevědí, a proto neumí rodinu správně upozornit a nasměrovat ohledně toho, co od života se sondou očekávat a jak se ji jednou zbavit.

Některé děti se samy ze sondy svým zájmem o jídlo dostanou, často jim na cestě pomáhá schopný logoped, ergoterapeut. Taková cesta ale trvá dlouhé roky a neni jisté, že k životu bez sondy povede.

Na světe existují specializované kliniky, z nichž nejúspěšnějí je rakouské středisko NoTube. S jejich pomocí se více jak 90% dětí sondy zbaví během několika měsíců a rodina může konečně žít normálním životem.