Uncategorized

Jak se daří bývalému nejedlíkovi rok a půl po odstavení od sondy?

November 19, 2019

Nedávno jsem sem dala pár aktualizací ohledně současného stavu dvou holčiček, které byly v NoTube. Obě holčičky jsou již nějakou dobu bez sondy, ale behaviorálním problémům spojeným s bývalým nejedlictvím stále čelí. Je normální, že ještě několik měsíců po tube weaningu (odstavení od sondy) se chování ještě upravuje, stabilizuje a rodina má před sebou často ještě mnoho práce. Ve skutečnosti někdy trvá až šest let po zbavení se sondy, než se dítě tzv.”srovná”, tedy dorovná vrtsevníkům.

Náš klučík je bez sondy,…počkejte, musím to spočítat. Je vlastně moc super, že již měsíce po vyndání sondy čas neřešíme. 🙂 Ano, Niki je bez sondy téměř 18 měsíců (celý příběh jak se sondy zbavil můžete přečíst zde)! WOW!

Jistě ale, také čelíme nežádoucím aspektům chování při jedení a pití, které se nám zatím nedaří eliminovat. Hovořím teď o sledování televize. Niki, hlavně pokud je jen se mnou (s jedním člověkem) u stolu a má sezení (snídaně, oběd, večeře) sleduje TV. Snažila jsem se tuto neřest zrušit, ale zatím marně.

Syn papá s chutí

Abyste rozumněli, tube weaning a weaning je otázkou fází a rodiče musí aktivně dítě směřovat kupředu, aby si z momentálního chování (sledování tv, hraní si s hračkou u stolu když dítě jí, jedení malých porcí, jedení některých jídel, jedení některých konzistencí, jedení na některých místech, jedení při hraní, nechávání se jen krmit,atp.) neudělalo tzv.” eating preference“, která často přetrvává i do dospělosti. Tady hodím vsuvku – např. můj tchán nejí cibuli. Nikdy v ničem! Alespoň to tvrdí. Ve skutečnosti ji jí, pokud o ní neví. Doktorka Karoline z NoTube mi např. říkala, že její maminka nikdy nejí a nepije současně. Nemá to ráda. Co z toho plyne?

Každý máme nějaké preference a není na nich vůbec nic špatného ani patologického, přesto ale, některé chování při jedení není kýžené a je dobré, když se ho zbavíme. Jako např. zmíněné Nikiho sledování tv u jídla. Zjistila jsem, že se můj malý čipera jinak nudí. Niki není gurmán, kterého baví jíst a pít pro činnosti samotné. Má spoustu dalších zájmů a tohle mezi ně nepatří. Když je pak u stolu málo lidí a nemluví se, tak se nudí. V tuhle chvíli ještě není připraven se tv úplně vzdát, takže nasadíme nižší metu, a to alespoň postupně zkracovat čas na jídlo a tím i tv (pozn. ve školce tv nemá, když je více lidí tv nemá, svačiny u tv nejí).

Co jsme ale zvládli je fakt, že už bych Nikiho nejen že neoznačila za nejedlíka (to se stalo již během tube weaningu), ale ani bych ho neoznačila za špatného jedlíka. Naopak. Niki je v tuto chvíli průměrný jedlík odpovídající jeho věku.

Jeho váha výška jsou také průměrné. Je momentálně na ideálním 50 percentilu.

Nepočítám kolik toho sní a vypije, ale alespoň pro představu zde sdílím co vše jí s chutí!

Obídek: omáčka kuře na paprice, knedlíčky
 • kuře na paprice, guláš, omáčky
 • knedlíky
 • těstoviny na různé způsoby
 • rýže, rizoto
 • hranolky, krokety
 • fazole, feijoada
 • coxinha, croquette
 • bramboráky, cuketové placičky
 • palačinky, lívance
 • různé polévky (včetně drožďové, brokolicové, hráškové, vývary, atd.)
 • řízky, obalovaná tilapia
 • banány, jablko, mandarinky, hruška, hrozno, borůvky, jahody, okurka, rajče
 • mlíčka různá (vanilkové, čokoládové, ale i mlíko)
 • rúzné oplatky a sušenky, tyčky, želé medvídky, křupky
 • salám, sýr, rohlík, různé pečivo
 • párky, klobásku
 • čokoládu
 • atd.

Co nemá rád?

Stále nemá rád jogurty, pomazánky, dorty, zákusky, marmeládu, kapsičky ovocné do ruky.

Pořád pracujeme na tom, aby toleroval více a více věcí a zvykal si na různé nové chutě a vůně. Úspěch, kterým je jeho současné jedení je na základě technik, píle, odhodlání a týmové práci, kterou jsme jako rodina prokázali. Nic se nestalo samo, nic se nestalo bez přičinění!

Můj sen je, aby malý mohl jíst u stolu jen s jedním člověk bez tv a v pohodě. Takže další meta je ještě před námi, nicméně pokud si uvědomím, kde jsme byli před měsícem, kde před rokem a kde před dvouma, nikdy by mě bývalo nenapadlo, že již v tuto dobu napíšu: můj syn je normální jedlík s průměrnou váhou a výškou!

Tube weaning a weaning jsou náročné metody, ale fungují a fungují obvykle rychleji než jiné. Náš Niki si již období se sondou nepamatuje. Jako by se nestalo. Děti zapomínají o mnoho rychleji, než rodiče. Já o tom vím své, ale to je na jiný článek. 🙂

V případě zájmu o více info nebo konzultaci mě kontaktujte zde.

PS: Od konce listopadu malý papá i Pribináky, Pacholíky a Olmíky!! 🙂

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *