Uncategorized

Jak odstavení od sondy ovlivnilo vývoj mého dítěte ?

December 3, 2019

Dlouhodobě sondované děti netrpí “pouze” nežádoucími fyzickými důsledky, které jsou způsobené nepřirozeným způsobem krmení. Z vývojového hlediska je přijímání potravy nedílnou součástí senzorického a motorického vývoje, které navíc představuje zásadní sociální aktivitu.

V mnoha situacích je sondované dítě vyřazeno z kolektivu (doma, ale i ve školce a škole) v době společného jedení. Obdobná separace se nám může zdát marginální, ale na psychický vývoj dítěte má důležitý vliv.

Děti, které mají navíc NG sondu, mohou mít dále potíže s řečí, neboť svaly určené k jedení a pití jsou tytéž, které se užívají při mluvení.

Život omezující je ale také např. způsob sondování, které probíhá nezřídka i každých 30 min, celý den, celý týden, celé měsíce i roky. Dítě tak stále musí být v klidu. V klidu když se sonduje, v klidu po sondování, aby vše naráz nevyzvracelo,… v klidu vlastně téměr pořád.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že změnu v chování našeho syna jsme po vyndání sondy zaznamenali ihned. Zní to možná nadneseně, je to ale pravda. Najednou mohl dělat věci, které dříve ne. Malý je velice aktivní a živé dítě a “lítání” venku mu jednoznačně chybělo. Po pár měsících jsme ale viděli i jeho radost z toho, že jí u stolu tak jako všichni ostaní.

Rodin, jako jsme my je spousta. Dnes Vám sem dávám nádherně napsaný příběh paní Kristy a jejího synka, kteří si prošli opravdu velice složitou situací ale nakonec se z ní naštěstí dostali.

Eli absolvoval terapii, ale nebyl vidět žádný pokrok v jeho touze jíst nebo dovednosti při přijímání potravy. Když se blížily jeho první narozeniny, začala jsem pozorovat, že má také určité senzorické obtíže. Někdy se začal dávit a zvracet při pouhém dotyku jídla.

Celý příběh si můžete přečíst na oficiální stránce NoTube zde.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *