Stolování

Jedno z častých pravidel během weaningu, tube weaningu je SPOLEČNÉ STOLOVÁNÍ. Není potřeba vysvětlovat, oč se jedná (logicky o společné snídaně, obědy nebo večeře), ale rozhodně přiblížím pravidla, které dodržovat.

  1. Vyberte si režim sezení ve stole (anglicky se používá termín “session”), který bude vyhovovat vaší rodině, ale buďte mu věrní. PRAVIDELNOST je zásadní.
  2. Během sezení dítě nemusí jíst, ale musí u stolu sedět s rodinou. Mnoho dětí se napřed bude vztekat, vřískat, odtahovat se od stolu a situace nemusí být příjemná. Pro rodiče jsou takové momenty náročné a v nejeden moment budou mít pocit dítě raději “nechat jít pryč”, než ho nadále “frustrovat”. Je ale důležité uvědomit si, že dítěti se NIC neděje. Nikdo ho nenutí jíst, nikdo ho nenutí pít. Musí tam “jen” sedět. Opakuji – dítě musí akorát strávit čas s rodinou stolováním. Na to si zvyknout musí.
  3. Sledování videa je během stolování v pořádku. Pokud totiž dítě začíná z fáze, kdy má k jídlu/pití/stolování negativní vztah, musíme se napřed přehoupnout do neutrálního až teprve k pozitivnímu. Video odvádí pozornost a pomáhá dítěti najít pozitivum při procesu, který vnímá ve špatném světle a nevadí, že napřed pozitivum není přímo jídlo, ale pohádka. Jakmile bude chodit s rodinou ke stolu v dobré náladě postupně si začne vytvářet lepší vztah i k celému rituálu, což se překlopí k lepšímu vztahu k jídlu.Během sezení zachovávejte NEUTRÁLNÍ atmosféru. Nechvalte, nehubujte. Dítěte si nevšímejte. Užijte si své jídlo.

5. Pořidtě dítěti odpovídající židličku. Pokud je dítě malinké a neumí sedět, pořiďtě mu polohovací jídelní židličku, jakmile dítě může sedět je důležité, aby seděl ve správném sedu. Doporučuji rostoucí dřevěnou jídelní židličku Hauck Alpha. Tato židle je vhodná pro rovný posez a zároveň umožňuje těsné přisunutí a stejnou výškovou úroveň jako mají ostatní participanti stolování, dítě se tedy připadá tak jak má, tedy: Jeden ze skupiny, Jeden ze smečky. Jako ostatní.

6. Další pravidlo tématicky navazuje na poslední větu bodu minulého. Dítě je a měl by být chápán jako: Jeden ze skupiny, Jeden ze smečky. Jako ostatní. Jídlo a jezení je normální, je normální že rodina společně stoluje, je normální dodržovat společné snídaně, obědy a večeře.

7. Nastavte zrcadlo sami sobě. Pokud jako rodina nefungujete ve stolování jednotně, nemůžete čekat, že se dítě bude v chaotické atmosféře cítit spokojeně. Je na vás na rodičích, abyste vytvořili přehledný a příjemný stolovací rituál, který předáte svým dětem. Je pro vás náročné dodržovat společné snídaně? Klidně může s dítětem sedět ve stole jen maminka a sourozenec, tatínek pokud odchází brzy do práce účasten být nemusí, ALE alespon jednou denně společně usedněte ve stole a nastolte přátelskou atmosféru.

8. Nabízejte dítěti dvě varianty, ze kterých si může vybrat. Napřed třeba nabídnete polévku, pokud ji nechce, nabídněte např.bramborovou kaši. Více ale ne. Možnost volby je důležitá pro podporu autonomie dítěte (konečně i my jako dospělí během dnes dělá volbu sami pro sebe, co chceme jíst, dítě má právo na totéž), ale i volba má být omezená. Tedy na výběr ze dvou možností.

9. MUSÍTE JÍST. S dítětem ve stole musíte jíst, ikdyž se vám nechce. Znova – nastavujete zrcadlo dítěti a to musí vypadat přehledně. Učte ho vlastním příkladem a jezte a jezte příkladně. Tedy jídla, která jsou vhodná pro dítě. Alespon ve fázích, kdy má dítě negativní, nebo neutrální vztah k jídlu. Pokud již dítě má vztah pozitivní, můžete si začít jíst co chcete, ale mějte na paměti, že dítě bude ochutnávat, či opakovat vaše jídla. Logicky nechcete jíst dietní salát, pokud dítě zápolí s váhou a potřebuje si vytvořit dobrý vztah k jídlů, která jsou kaloricky, nutričně plná.

10. Tolerujte (ale nekomentujte) fakt, že dítě bude dělat s jídlem nepořádek. Nechte ho s jídlem si hrát, házet ho, mazat si ho na obličej, ruce, oblečení, na váš obličej, atp. Prvotní sensorická integrace je KLÍČOVÁ. Nebojte se, toto období skončí a pak to dítě ani bavit nebude. V prvních týdnech (pár měsících) ale budete mit uklízení nad hlavu. Vydržte. Tato fáze nebude trvat věčně.

11. Vařte, vařte, vařte. Logicky, proces vaření a přípavy, jídlo dítěti představuje i z jiné perskeptivy která je nová, může být i zábavná, a hlavně – spousta dětí více jí BĚHEM vaření, než po něm.

12. Začněte se stolováním co nejdříve. Je dítěti pět měsíců? Ve své pohodlné polohovací židličce “sedět” u stolu může (náš syn “seděl”).

13. Chodťe na sezení ven. Do restaurací, do food courts (v obchodních centrech), na food akce. Jídlo má být zábavné a dítě má vidět, že se nejí jen doma, ale i venku.

14. Mějte trpělivost. Weaning trvá měsíce a roky. Změna se nestane přes noc, nicméně téměř určitě se stane a vaše tvrdá práce dosáhne kýženým výsledkům.

15. Pokud je to možné, pošlete dítě do jeslí, do školky. V dětské kolektivu se dítě zpravidla zlepší v oblasti jezení a pití. Samozřejmě jak často, kdy a na jak dlouho dítě do zařízení bude docházet je na vás. Obecná zkušenost je ale taková (a já ho z osobního případu potvrzuji), že dítěti prostředí mimo domov s vrstevníky jednoznačně prospěje.

Stolování je důležitou součásti procesu a bez nastavených pravidel a disciplíny samo o sobě fungovat nebude. Nicméně jakmile stabilizujete rituál uvidíte, že bude nakonec příjemný vám i dítěti.